LibGuides: Hoitotyö: Keskeiset verkkoaineistot

Terveysalan keskeisiä tietokantoja

E-aineistot ovat käytettävissä VAMKin verkossa ja etäkäytön kautta. Etäkäytössä käytä aineistoihin päästäksesi Finnassa tai tässä oppaassa olevia linkkejä. Kirjaudu HAKA-tunnuksellasi.

CINAHL Complete This link opens in a new window Provides authoritative coverage of the literature related to nursing, physiotherapy and allied health.
Joanna Briggs Institute (JBI) EBP Database This link opens in a new window A collection of evidence-based resources and tools designed to assist in the clinical decision-making process and to support best practice.
Medic This link opens in a new window Viitetietokanta Suomessa julkaistusta terveystieteellisestä kirjallisuudesta. Kattaa kotimaiset terveystieteiden eri alojen julkaisut vuodesta 1978.
- This link opens in a new window
Medline (Ebsco) This link opens in a new window Contains citations and abstracts to worldwide biomedical literature since the 1950's.
Oppiportti This link opens in a new window Verkkokursseja, koulutusaineistoja ja oppikirjoja terveydenhuollon ammattilaisten osaamisen kehittämiseksi. Oppiporttiin voi luoda henkilökohtaisen käyttäjätilin. Oppikirjoista käytettävissä ovat ilman lukkoa näkyvät nimekkeet.
- This link opens in a new window
PubMed This link opens in a new window PubMed is a service of the U.S. National Library of Medicine that includes over 16 million citations from MEDLINE and other life science journals for biomedical articles back to the 1950s. PubMed includes links to full text articles and other related resources.
Terveysportti This link opens in a new window Kattava kotimainen terveysalan verkkopalvelu, jonka kautta on käytettävissä mm. Lääkärin tietokannat, Hoitotyön tietokanta, Akuuttihoito- ja anestesia -tietokannat, Evidence-based Medicine Guidelines (EBMG, laaja englanninkielinen hoitosuosituskokoelma), Cochrane Library -tietokanta, Lääketietokanta, ICD-10 tautiluokitus, toimenpideluokitukset, Terveystieteiden sanakirja ym.

Esimerkki tiedonhausta CINAHL-tietokannassa

Esimerkki tiedonhausta PubMed-tietokannassa

Sanakirjat

MOT Kielipalvelu (MOT Dictionaries) This link opens in a new window
- This link opens in a new window
MOT Kielentarkistin (MOT Proofing) This link opens in a new window
- This link opens in a new window

Valikoima terveysalan e-lehtiä

Duodecim - Lääketieteen aikakauskirja Lääketieteellinen julkaisusarja, jota julkaisee ja kustantaa Suomalainen Lääkäriseura Duodecim.
Hoitotiede Features articles on the field of education and research related to nursing.
Journal of School Nursing The Journal of School Nursing (JOSN) provides a bimonthly peer-reviewed forum for improving the health of school children and the health of the school community.
Scandinavian Journal of Caring Sciences The Scandinavian Journal of Caring Sciences is a peer-reviewed academic journal covering nursing, occupational therapy, and physiotherapy.
Tutkiva Hoitotyö Tutkiva Hoitotyö -lehti on käytännön hoitotyötä palveleva tiedelehti. Lehdessä julkaistaan monipuolisin menetelmin tehtyjä tieteellisiä vertaisarvioituja tutkimuksia.

Kotimaisia tiedelehtiä verkossa

Journal.fi
Tiedelehtien toimittamiseen ja julkaisemiseen tarkoitettu palvelu, jota ylläpitää Tieteellisten seurain valtuuskunta. Sivustolla on tällä hetkellä noin 120 suomalaista tieteellistä lehteä ja vuosikirjaa.
Finnish Journal of eHealth and eWelfare Scientific journal established by the Finnish Social and Health Informatics Association (FinnSHIA) and the Finnish Society of Telemedicine and eHealth (FSTeH).
Finnish Journal of Social Research Finnish Journal of Social Research is an annually published peer-reviewed journal focusing on research articles on, and relevant to, Finnish society.
Gerontologia Monitieteellinen vanhenemista ja elämänkulkua erilaisista näkökulmista käsittelevä lehti. Tieteellisiä artikkeleita ja katsauksia sekä muita kirjoituksia gerontologian kaikilta osa-alueilta.
Janus Sosiaalipolitiikan ja sosiaalityön tutkimuksen tieteellinen aikakauslehti
Kuntoutus Kuntoutusalan tieteellis-ammatillinen aikakauslehti
Sosiaalilääketieteellinen aikakauslehti Kotimainen tiedejulkaisu, jossa käsitellään terveyteen, sairauteen ja hyvinvointiin liittyviä aiheita yhteiskunnallisesta näkökulmasta.
Sosiaalipedagoginen aikakauskirja Sosiaalipedagogisessa aikakauskirjassa julkaistaan sosiaalipedagogiikan teoriaa ja tutkimusta käsitteleviä vertaisarvioituja artikkeleita ja vertaisarvioimattomia katsauksia, sosiaalipedagogisia käytäntöjä käsitteleviä käytäntökuvauksia, sosiaalipedagogisesti kiinnostavia kirja-arviointeja sekä puheenvuoroja suomen, ruotsin ja englannin kielillä.

Kansainvälisiä open access -lehtiä

BioMed Central
BioMed Central is an independent publishing house committed to providing immediate free access to peer-reviewed biomedical research.
Free Medical Journals
The Free Medical Journals Site is dedicated to the promotion of free access to medical journals.

Näyttöön perustuvan tiedon lähteitä

Näyttöön perustuva toiminta (NPT) on parhaan saatavilla olevan ajantasaisen tiedon harkittua käyttöä asiakkaan/potilaan hoidossa (ml. terveyden edistäminen) sekä hänen läheistensä huomioimisessa (STM 2009).

Hoitotyön tutkimussäätiö Hotus
Suomen JBI yhteistyökeskus
Hoitosuositukset
Kansalliset näyttöön perustuvat hoitosuositukset (Hotus)

Joanna Briggs Institute (JBI) EBP Database This link opens in a new window A collection of evidence-based resources and tools designed to assist in the clinical decision-making process and to support best practice.

PEDro
Physiotherapy Evidence Database

Cochrane Library

Yhteistyöverkosto Cochrane Collaborationin tuottama Cochrane Library tarjoaa ajantasaista näyttöön perustuvaa tietoa sairauksien ennaltaehkäisyn, hoidon ja kuntoutuksen vaikuttavuudesta.

Käyttö Terveysportin kautta.

Terveysportti This link opens in a new window Kattava kotimainen terveysalan verkkopalvelu, jonka kautta on käytettävissä mm. Lääkärin tietokannat, Sairaanhoitajan tietokannat, Evidence-based Medicine Guidelines (EBM, laaja englanninkielinen hoitosuosituskokoelma), Cochrane Library -tietokanta, Lääkeopas, Pharmaca Fennica, ICD-10 tautiluokitus, toimenpideluokitukset, Terveystieteiden sanakirja, Lääkärilehden, Duodecim-lehden ja Kansanterveyslehden vuosikerrat v. 1992 alkaen, ym.

Sosiaali- ja terveysalan lehtiä verkossa

Sanomalehdet verkossa

ePressin sanomalehtiä: Vasabladet, Ilpo. Hesari

ePress - kotimaisia sanomalehtiä

Helsingin sanomat, Ilkka-Pohjalainen, Vasabladet ja HBL. Käytettävissä kirjastossa ja VAMKin verkossa. Huom. max. 3 yhtäaikaista käyttäjää, etäkäyttö ei sallittu.

Ota yhteyttä

infoservice(a)uwasa.fi

Kysy kirjastolta

Varaa tiedonhaun ohjausaika

Anna palautetta